Яким є життя у гуцульському селищі Ясіня


Яким є життя у гуцульському селищі Ясіня

Про селище Ясіня на Закарпатті знають як про унікальну громаду. По-перше – це серце закарпатської Гуцульщини, це вівчарі, музики, народні майстри-різьбярі, ткалі, вишивальниці. Не менш відоме Ясіня серед лижників, сноубордистів та й загалом туристів, адже саме через нього їдуть до двох найвідоміших гірськолижних курортів у країні – Драгобрату і Буковелю. А ще з Ясіні – рукою подати до Говерли та найбільших вершин Українських Карпат, пишуть Версії з посиланням на Укрінформ.

Також у Ясіні є одна з двох у регіоні старовинних дерев’яних церков зі списку світової спадщини ЮНЕСКО. Ну і нарешті, Ясіня – це про патріотизм і проукраїнський рух (речі, якими з огляду на історію регіону, далеко не кожен населений пункт на Закарпатті може похвалитися). Тут, у Ясіні, вони пов’язані з Гуцульською Республікою у 1919-му та Карпатською Україною в 1938-му та, зокрема, братами Климпушами. Саме з Іванною Климпуш-Цинцадзе, внучкою керівника Гуцульської Республіки та команданта Карпатської Січі (армії Карпатської України) Дмитра Климпуша я й вирушаю в імпровізовану екскурсію Ясінею, щоби пізнати її суть і розказати про неї читачам.

МІСЦЕ СИЛИ — ДІДІВСЬКА ХАТА

Ми зустрічаємося з пані Іванною Климпуш-Цинцадзе у будинку її діда й бабці, Дмитра та Єлизавети Климпушів. Парадокс, але колись тогочасний ясінянський бізнесмен Дмитро Климпуш (він був найменший із трьох братів Климпушів, разом з Іваном та Василем вони були одними із перших великих підприємців на Закарпатті, створили в Ясіні фірму «Брати Климпуші – лісопилка та млин», були відомими меценатами, підтримували “Просвіту”, будували Народний дім, зокрема, на Всеукраїнський просвітянський з’їзд 1937 року організували спецпоїзд з Ясіні до Ужгорода, який дорогою забирав на станціях усіх учасників) колись придбав цю стару хату як тимчасову для родини. Натомість будував нову, двоповерхову, на центральній вулиці Ясіні, поряд із двома такими ж будинками своїх братів Івана та Василя. Але так сталося, що тимчасове стало вічним – адже через події перед Другою світовою добудувати хату не встиг, а у війну саме в його будинок влучила бомба. Ну, а по війні з приходом совітів у Ясіню на Дмитра Климпуша чекало заслання та роки радянських таборів. Відтак тимчасова хата стала родинним гніздом, а для нащадків нині – це місце сили, як називає його парламентарка, онучка Дмитра Климпуша Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Источник: 0332.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *